Lugusid elust enesest

KOLME LAPSE ISA: kehtiv seadus toodab elatisvõlgnikke (19.02.2018)

„Kui elasime naise ja kolme lapsega koos, oli minu palk 700 eurot. Sellest maksin majalaenu ja arved ning jäi veel elamisekski. Nüüd pean maksma elatist 750 eurot kuus. Utoopia!“ ütles olude sunnil elatisvõlglase staatusesse sattunud isa.
Märksõnad: elatis, juhiluba, vanavanemad

Mees kirjutab: pärast elatise maksmist jääb kätte 100-150 eurot kuus, mille eest pean süüa saama, sõitma last teise linna vaatama ja talle meelelahutust pakkuma... (19.02.2018)

Eilsele lugejakirjale elatiste ebaõiglase süsteemi kohta Naine on vihane: mu mees peab oma laste kõrvalt ülal ka eksnaist, meie aga elame peost suhu! Elatiste süsteem on ebaõiglane kirjutas meile mees, kes on samasuguses seisus nagu paljud teised pere juurest lahkuma pidanud isad: laps sündis vastupidiselt kokkuleppele, elab teises linnas ning emga nõuab raha juurde ja püüab takistada nende kohtumisi.
Märksõnad: elatis, mees

Gwyneth Paltrow postitas sotsiaalmeediasse pildi, mida peaksid nägema kõik lahutatud lapsevanemad (11.01.2018)

Gwyneth Paltrow lahutas mõned aastad tagasi oma abielu Coldplay laulja Chris Martiniga. Peres kasvab kaks alaealist last, Apple ja Moses, ning oma ühisavalduses teatasid Paltrow ja Martin toona, et kavatsevad anda endast parima, et lastel oleks hea ja turvaline lapsepõlv koos mõlema vanemaga. Selleks on nad tõesti vaeva näinud — pere on koos fotokaamerate ette jäänud erinevatel puhkusereisidel, jõuludel ja tänupühal.
Märksõnad: positiivne näide

Kommentaar

Hea näide vastutustundlikkusest ja hea eeskuju meie lahku läinutele - sätime lapsed esikohale!

Tarvi lugu: keegi pole mind nii valusasti löönud kui mu oma naised (13.04.2017)

„Ma ei lakka imestamast, kui kuulen, näen ja loen, et naised peavad Eesti mehi enamasti valelikeks, kitsideks, julmadeks, liiderlikeks, kõlvatuteks joodikuteks, ühesõnaga luuseriteks. Mõistmata, et nad ise on samasugused,“ alustab Tarvi oma lugu
Märksõnad: elatis, ebaõiglusus

Kohus tunnistas riigi suutmatust võimaldada isal oma lapsega kohtuda (25.11.2014)

Tallinna halduskohus mõistis reedel justiitsministeeriumilt riigivastutuse seaduse alusel mehele hüvitiseks 7500 eurot, kuna riik pole suutnud kolme aasta jooksul tagada kohtuotsuse täitmist – võimaldada isal kohtuda pojaga. Kohus tunnistas Eesti Vabariigi varaliselt vastutavaks efektiivsete seaduste puudumise eest, mis tagaks kohtuotsuse kiire täitmise. Kohtu hinnangul on riigi tegevusetuse tõttu tekkinud olukord, kus kohtuotsuste täitmine ei ole riigi sunni jõuga tagatud ja sõltub vaid heast tahtest. Kohus leidis, et isa kasutas kolme aasta jooksul ära kõik seadusest tulenevad võimalused oma lapsega kohtumiseks ja sunnitud eemalolek oma lapsest on tekitanud mittevaralise kahju.
Märksõnad: justiitsministeerium, kohus, suhtluskord

Viktor Turkin: lastekaitse – kellele ja milleks? (07.05.2013)

Vandeadvokaat Viktor Turkin kirjeldab juhtumit, kus kohus on langetanud otsuse lapsega suhtlemise korra kohta, ent ema keeldub seda täitmast ning ei Eesti lastekaitsjad ega kohtutäiturid suuda teda selleks sundida.
Märksõnad: suhtluskord, lastekaitse

Minu tutvusringkonnas ei ole ühelgi lapsel vanaisa... (13.03.2014)

Minu isa on terve elu töötanud ehitusel, erinevatel ametkohtadel. Alates müüriladujast töödejuhatajani. Kui tuli Eesti aeg ja kõik hakkasid oma ehitusfirmasid looma, pakuti ka isale osalust. Aga ema soovitas mitte kunagi isal ärisse minna.
Märksõnad: isa, vanaisa

Eraldi elav vanem: "Lapsega koos elaval vanemal on võim lõigata ära kõik, kes pole tema jaoks olulised."

Täna on minu tütre sünnipäev. Ta saab kuueaastaseks ja see on esimene kord, kui ma tunnen, et ei taha sünnipäevale minna. Miks?
Märksõnad: elatis, lapse huvid, raha

Tüli lapse pärast tekitas hiigelvõla (01.03.2017)

Ühe kolmeaastase lapse vanemate sassis suhe on viinud nii kaugele, et riik ähvardab sundmüüki panna lapse kodu ja isaga suhtlemisest keelduvale emale määratud sunniraha küündib kokku kümnetesse tuhandetesse eurodesse.
Märksõnad: laps, suhtluse takistamine, kohtutäitur

Kommentaar

MTÜ on seisukohal, et kui üks vanematest takistab suhtluskorra täitmist, siis sellistes olukordades, võttes arvesse lapse vajadust mõlemale vanemale, määratakse lapse põhielukohaks teine vanem. Muidugi juhul kui praegu lahus elavast vanemast tingitult ei ole takistavaid asjaolusid. Selliselt tagatakse, et lapsel oleks tagatud side mõlema oma vanemaga. Sellist süsteemi on hakatud kasutama näiteks Rootsis.

Lugeja küsib: kas elatist on võimalik maksta ka esemetes? (23.08.2014)

«Olen lapse isa, kes on iga kuu kohustatud maksma lapse eest alimente 191.- eurot. Lapse ema väidab, et ta ei saa lapsele alla 90euroseid jalanõusid jne. Kas alimente on võimalik maksta ka esemetes (riided, jalanõud jne.), näidates tšekke? Kas mina saan nõuda emalt tšekke või mingit tõestust, et ta on lapse peale kulutanud alimendid? Kas sellisel juhul, kui laps on pool kuud minu juures ja pool kuud ema juures peab ikka alimente maksma? Kui laps on minu juures, siis kulub lapsele minu juures samuti toidule raha ja muud elamiskulud,» kirjutab isa.
Märksõnad: elatis, ülalpidamine asjades

Naisele alimente mitte maksta tahtnud mees andis raha juhuslikule poisile (10.06.2013)

Saksamaal Baieris Straubingis ei tahtnud üks mees oma eksnaisele alimente maksta ja andis raha panga juures olnud koolipoisile.
Märksõnad: elatis, tülis

Lugeja küsib: mida teha, kui isa ei ole insuldi tõttu elatisraha maksnud?

«Laps on 18-aastane ja käib gümnaasiumi 11. klassis. Lapse isalt on kohtumäärusega välja nõutud alimendid kuni lapse gümnaasiumi lõpetamiseni. Suvel oli lapse isal insult ning alates juunist pole ta elatisraha üldse maksnud. Kui lapse isa on jätkuvalt haiguslehel, võib-olla on ka puue määratud, kuidas on seadusega taoline olukord lahendatud? Kuidas peaksin toimima, et antud olukord lahendada?» küsib lugeja.
Märksõnad: elatis, insult

Kommentaar

Küsimusest on näha, et ei teata ja mitte huvitumagi teise häda tõsidusest. Kahjuks on vastus samuti kafkalik.

Inimene on korralikult maksnud enne insulti ja nüüd soovitatakse minna kohtutäituri poole. Insult on väga tõsine haigus, mis võib tingida, et inimene polegi teadlik oma olukorrast ja võimetu midagi tegema. Küsijal võiks olla kaastunnet oma lapse teise vanema suhtes.

Käesolev küsimuse osas võiks püstitada ühe teise probleemi:
http://naistekas.delfi.ee/persoon/lugejakiri/minu-tutvusringkonnas-ei-ole-uhelgi-lapsel-vanaisa?id=68234709

Lugejakiri: alimendid – maksa või sure! (30.01.2017)

Mulle tundub, et meie seadused käsitlevad alimente just pealkirjas väljendatud viisil. Ajakirjanduses muud ei kuulegi, kui et milliseid seadusi veel on vaja vastu võtta, et karistada kurje alimentide tasumata jätjaid, ent keegi ei ole isegi korraks üritanud mõelda medali teisele poolele, kirjutab Postimehe lugeja Jelena A (nimi toimetusele teada).
Märksõnad: elatis, ebaõiglusus, kohtutäitur, võrdsed õigused, võlg

TV3: Isad: miks meist tõrjutakse lapsed? (07.11.2009)

Kuigi sageli on nii, et lahkuläinud isa ei taha oma lapse kasvatamisest osa võtta, siis täna palusid mõistmist ja suuremaid õigusi oma lapse suhtes need mehed, kellele lapse ema teeb takistusi järeltulija kasvatamises osalemisel. Lähemalt "TV3 uudistest".
Märksõnad: MTÜ Isade Eest, suhtlemiskord, TV3

Lugeja pahandab: kas mehed ongi ainult ressursiallikas? Ehk mõtestaks elatissüsteemi ümber! (02.01.2017)

Ühel ilusal päeval, kui ma tundsin, et olen valmis saama emaks, tekkis minu elus tõsine tagasilöök. Olin sellistest juhtumitest kuulnud, aga see kõik ei puudutanud ju mind. Sel hetkel hakkas puudutama. Nimelt armusin «teise käigu» mehesse. Tal on eelnevast suhtest kaks last. Tubli ja kohusetundliku mehena maksab ta igakuiselt neile elatist. Kõik on hea ja tore. Kui ta ükskord oma lastest teada andis, hakkas ta mulle enamgi meeldima: minu tulevaste laste heaolu on tagatud (näiteks juhul, kui peaksin ootamatult sussid püsti viskama), kuna tegu on ausa ja hea mehega. Lisaks sellele ta mitte ei maksa ainult elatist, vaid osaleb ka olulisel määral laste elus. Meile kirjutab lugeja Triinu.
Märksõnad: elatis

Kommentaar

Artiklis öeldakse muuhulgas: "Mees ei taha lapsi enam juurde saada.".

MTÜ on samuti kogenud vestlustel inimestega, et seonduvalt enda või sõprade-tuttavate kogemustest ning meedias käsitletavast, on järjest enam hakatud kartma lapsi saada. Inimesed tahavad kindlustunnet ja võivad selles osas mööndusi teha.

MTÜ leiab, et praegune lähenemine ei ole Eesti jaoks jätkusuutlik ning me peame arvesse võtma inimeste õigustatud kartusi.

Naine võitles endale kohtus õiguse oma last kasvatada (11.02.2014)

Anne (nimi muudetud – toim.) võitles 2012. aastal Tartu maakohtus endale välja õiguse kasvatada võrdselt poole ajast oma last, ehkki lapse isa püüdis hooldusõigust ainult endale saada.
Märksõnad: kohus, suhtluskord, suhtluse takistamine, lapse huvid

Lugeja küsib: kas naine võib nõuda elatist, kui ta sai endale maja? (14.03.2013)

«Aasta tagasi sai lahutatud abielu ja jagatud ühine abielu jooksul soetatud vara notari juures. Maja jäi eksnaisele lastega. Leppisime omavahel kokku, et pool minule kuuluvast majast jääb laste elatisraha katteks ja ei soovinud poole maja rahalist kompensatsiooni temalt. Meil on lapsed eluaastates 16 ja 19. Aga nüüd ei loe naine seda kokkulepet millekski ja on andnud sisse hagi elatise nõudega. Öelge, palun, kui hakkan nüüd lapsele või lastele elatist maksma, saan mina tookord notari juures oleva vara jagamise vaidlustada ja oma pool majast endale? Selliselt, et kas tema maksab mulle pool majast ja siis jääb maja talle või vastupidi. Vaatamata sellele, et laste hooldusõigus on jagamata, kas on eksnaisel võimalik elatis välja nõuda ja mis ajast alates? Kas peame mõlemad kohtusse ilmuma või kui üks pool kohtusse ei ilmu, tehakse otsus ühepoolselt? Kas elatisraha nõue hakkab kehtima päevast, mil hagi kohtusse esitati?» soovib üks isa teada.
Märksõnad: elatis, maja, ülalpidamiskohustuse täitmine tulevikus
Kirjuta oma lugu Nimi:

E-mail:

Lahendus: